Новини
Розроблено програму розвитку фінансового ринку України до 2020 року
Три фінансових регулятора - НБУ, НКЦБФР і Нацкомфінпослуг підготували п'ятирічну програму розвитку фінансового ринку України. Основний акцент в документі зроблений на поліпшенні нагляду над учасниками ринку, посилення прав споживачів фінансових послуг та незалежності регуляторів. У фінансових установ є всього два дні, щоб встигнути внести поправки в документ, який вже через тиждень буде приймати Національна рада реформ.
Учасникам фінансового ринку в п'ятницю запропонували обговорити проект Комплексної програми розвитку фінансового ринку України на 2015-2020 роки, яку розробили представники трьох регуляторів: НБУ, НКЦБФР і Нацкомфінпослуг. Поправки до проекту прийматимуться лише два дні - до 1 квітня. Вже 2-го програма повинна бути затверджена і передана до Нацради реформ України. Очікується, що Нацрада затвердить її 6 квітня. «Комплексна програма спрямована на забезпечення сталого розвитку фінансового ринку, в тому числі шляхом досягнення рівня і вимог Євросоюзу в цьому напрямку», - йдеться в її проекті.
Робота над документом велася з початку березня. Його перша мета - макроекономічна стабільність, що включає інфляційне таргетування і режим гнучкого валютного курсу. Планується, що до 2020 року рівень інфляції опуститься нижче 5%, обсяг золотовалютних резервів складе $ 38,7 млрд, а середньозважені ставки за кредитами для бізнесу - до 8%.
Другий напрямок - динамічний розвиток фінансового ринку. Всі пункти дуже обтічні: гармонізація законодавства зі стандартами ЄС, модернізація нагляду, підвищення прозорості фінансових ринків, динамічний розвиток інструментів та інфраструктури, вдосконалення оподаткування, очищення ринків від проблемних активів. Третім важливим напрямком визначено розвиток інституційної спроможності та незалежності регуляторів, а четвертим - захист прав споживачів та інвесторів фінансового ринку. При цьому конкретні завдання ставилися з урахуванням вимог кредиторів - МВФ, ЄС і Світового банку.
Велике навантаження в реалізації поставлених завдань лягає на Нацбанк. До кінця 2015 року необхідно впровадити систему диференційованих зборів до ФГВФО з урахуванням оцінки якості активів банків, а до середини 2016 року, з урахуванням зусиль інших регуляторів, - створити інститут фінансового омбудсмена і механізм, який не дозволяє створювати фінансові піраміди. Ряд пунктів програми вже виконано: завершується очищення ринку від неплатоспроможних банків; посилена відповідальність менеджерів і власників банків; відбувається докапіталізація.
Зміни на фондовому і небанківському фінансовому ринках ще не почалися, адже новий склад НКЦПФР та Нацкомфінпослуг глава держави сформував тільки наприкінці січня. «Що стосується фондового ринку, то в програму увійшли декілька пунктів з драфта програми розвитку ринку, який розроблявся ще старим складом комісії. З нами документ став обговорюватися тільки в п'ятницю. Поточний склад авторів документа дуже адекватний, їм важлива думка ринку », - говорить FinMaidan керуючий партнер ІГ« Універ »Олексій Сухоруков.
Він вважає, що положення програми повинні враховувати реалії українського ринку. «На мою думку, два із запропонованих в поточній версії KPI для фондового ринку - обсяг ринку і капіталізація лістингу - не годяться. У лістингу наших бірж дуже багато технічних паперів, капіталізація яких надута. А ось рівень розвитку ринку по FTSE (передбачається досягти статусу advanced emerging. - FinMaidan) - цілком справедлива оцінка. Крім неї, ініціатива «Нова Краïна» запропонувала ще 26 KPI, які охоплюють не тільки фондовий, але і страховий ринок », - говорить Олексій Сухоруков. З 37 принципів і цілей регулювання ринку цінних паперів IOSCO має бути впроваджене 20 принципів, що вдвічі більше, ніж зараз.
Питання розвитку страхового сектора в програмі представлені найгірше. «За страхового ринку немає ніяких цифрових параметрів. Перетворити Україну у «внутрішній ринок» для ЄС за 5 років не вийде ніяк - ні інституційно, ні технічно, ні фінансово. На це мінімум 10-15 років необхідно. Наприклад, у нас ліміти по ОСАГО в два рази підняти не можуть - до 100-200 тис. Грн, у той час як за директивою ЄС - мінімум 1,12 млн євро за «заліза» і 5,6 млн євро - по життю, - нарікає голова комісії зі страхування Українського товариства фінансових аналітиків В'ячеслав Черняховський. - Крім того, в концепції ні слова про розвиток пенсійних накопичень (НПФ та страхування життя) і про систему медичного страхування».
Джерело: FinMaidan